Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.8.2023, 21:05   #1
Novina
Član
 
Član od: 7.8.2016.
Poruke: 31
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Zdravo svima!

Doslo je vreme da posaljem i5 6600k i GTX1070 u penziju pa sam resio da se pocastim necim specijalnim ovaj put i treba mi savet oko komponenti.

Ne mora da bude Intel, ali kad je AMD u pitanju uopste se ne razumem tako da sam otvoren za 7800X3D varijantu ako neko ima predloge oko coolera, ploce i memorije u rangu od ispod.

Ono sto sam imao na umu je:


CPU: i7-13700KF


CPU Cooler: NZXT Kraken 360 (obicna verzija bez RGB-a)


Ploca: ASUS Rog Strix Z790-F


Memorija: 2x16GB DDR5 Kingston Fury Renegade 6400MT/s CL32


Napajanje: Seasonic Vertex GX 1200


GPU: RTX 4090 ASUS Rog Strix OC (da da znam da ima iste performance kao obicni modeli ali naleteo sam na akciju i kostace me koliko i obican model)


SSD: 2TB Samsung 990 Pro sa heatsinkom


Kuciste: NZXT H7 Flow (obicna verzija bez RGB-a)


Cooleri za kuciste: 4x NZXT F140Q (obicna verzija bez RGB-a)


Sve to zajedno bi me izaslo oko 450k kod Madjara i ostaje mi 50k za monitor.

Sto se monitora tice meni je dovoljno 120/144hz i da je 27" 1440p.

Znam da je 4090 overkill za 1440p ali hocu da budem miran jedno 7-8 godina.

Hvala unapred!
Novina je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2023, 12:20   #2
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.066
Zahvalnice: 1.814
Zahvaljeno 971 puta na 595 poruka
Određen forumom Re: Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

sve super sto se tice konfe, ali zali boze tolke pare ako ces da pikas na monitorcetu od 27".
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2023, 12:32   #3
Exia
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.6.2011.
Lokacija: off the grid
Poruke: 7.212
Zahvalnice: 496
Zahvaljeno 3.080 puta na 1.281 poruka
Određen forumom Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Ako ti je gaming primarni cilj onda 7800X3D + 4090 best combo koji postoji trenutno. Best gaming procesor plus best gpu, plus prednost amd tj ove nove am5 platforme jeste sto imaš mogućnost da uradis budući upgrade za bar još dve generacije (tako bar tvrde iz amd a)

Jedino što bi morao da zameniš lz te tvoje liste jeste matična tipa nešto kao Asus X760E-F Gaming (pošto vidim da bi asus model), takodje 7800X3D je dosta ekonomičniji cpu od intela tj manje troši, lakše se hladi i daleko je best gaming cpu danas.
Exia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2023, 13:50   #4
Novina
Član
 
Član od: 7.8.2016.
Poruke: 31
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Citat:
Exia kaže: Pregled poruke
Ako ti je gaming primarni cilj onda 7800X3D + 4090 best combo koji postoji trenutno. Best gaming procesor plus best gpu, plus prednost amd tj ove nove am5 platforme jeste sto imaš mogućnost da uradis budući upgrade za bar još dve generacije (tako bar tvrde iz amd a)

Jedino što bi morao da zameniš lz te tvoje liste jeste matična tipa nešto kao Asus X760E-F Gaming (pošto vidim da bi asus model), takodje 7800X3D je dosta ekonomičniji cpu od intela tj manje troši, lakše se hladi i daleko je best gaming cpu danas.
Iskreno sa ASUS plocama sam imao najbolje iskustvo do sada (nisu se nikad pokvarile).

Koji cpu cooler bi mi preporucio za 7800X3D i koju memoriju?
Novina je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2023, 13:52   #5
Novina
Član
 
Član od: 7.8.2016.
Poruke: 31
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
sve super sto se tice konfe, ali zali boze tolke pare ako ces da pikas na monitorcetu od 27".
Meni licno vece nije bolje... ahem.

Za big screen gaming uvek mogu da ga povezem na tv ali za monitor meni je sve preko 27" preveliko.
Novina je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2023, 14:10   #6
Exia
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.6.2011.
Lokacija: off the grid
Poruke: 7.212
Zahvalnice: 496
Zahvaljeno 3.080 puta na 1.281 poruka
Određen forumom Re: Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Citat:
Novina kaže: Pregled poruke
Iskreno sa ASUS plocama sam imao najbolje iskustvo do sada (nisu se nikad pokvarile).



Koji cpu cooler bi mi preporucio za 7800X3D i koju memoriju?
Pa napisah gore sem matične ništa drugo nije potrebno da menjaš, koliko sam video na sajtu nxzt taj njihov kraken podrzava am5 ploce tako da je sve ostalo ok.

A da i obavezno odradi update bios-a (bez obzira bio intel ili amd) posto su bili problemi pocetkom godine tj ploče nisu korektno koristile brzine ddr5 memorije od 6000+ pa su proizvodjači izbacivali update koji koriguju to.

Ps ni ja nisam ljubitelj većih dijagonala od 27 ali razumem Medin stav 4090 je stvoren za max rezoluciju i eye candy iste
Exia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Exia na korisnoj poruci:
polarnimeda (13.8.2023)
Stara 12.8.2023, 10:04   #7
Novina
Član
 
Član od: 7.8.2016.
Poruke: 31
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Ok odlucio sam da idem na varijantu 7800X3D + Gigabyte B650e Aorus Master + 2x16GB G.Skill Trident Z5 Neo 5600MT/s CL30.

Sad je samo ostalo pitanje monitora. Da li postoji monitor koji je 1440p 27" i podrzava Gsync ispod 60hz? Ili u najgorem slucaju 4k 27", a da podrzava Gsync ispod 60hz? Naravno do 50k.

EDIT: Nisam znao da Nvidia podrzava FreeSync sada tako da se ne isplati davati pare za Gsync monitor (pricam o pravom Gsync monitoru sa Gsync cipom). Ono sto je bitno je da monitor bude sertifikovan da radi sa Gsyncom od strane Nvidie zato sto to znaci da ce FreeSync raditi dobro. Ako monitor nije sertifikovan moze FreeSync da pravi problem (ali ne mora da znaci, zavisi od monitora tako da je lutrija i svakako treba istraziti pre kupovine).

Odlucio sam se za LG 27GN850-B monitor. Za te pare koliko ja vidim tesko da ima bolje za gaming.

Poslednja ispravka: Novina (12.8.2023 u 13:53)
Novina je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2023, 9:22   #8
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.066
Zahvalnice: 1.814
Zahvaljeno 971 puta na 595 poruka
Određen forumom Re: Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Citat:
Novina kaže: Pregled poruke
Meni licno vece nije bolje... ahem.

Za big screen gaming uvek mogu da ga povezem na tv ali za monitor meni je sve preko 27" preveliko.
pa dobro, vazno da imas i tv da povezes, da vidis to sto posteno placas u punom sjaju.

uostalom, igre se danas prave imajuci u vidu da ce biti igrane na prosecno mnogo vecim displejima nego prethodnih godina, pa su sve cesce elementi u igrama veoma sitni za manje monitore i mnogo detalja (kojih je sve vise) se izgubi. o tome se i radi najvise kad zagovaram vece displeje.

a jesi probao nekad da koristis veci monitor nekoliko dana? covek se navikne za dan i posle nema nazad, sa po meni dobrim razlogom. naravno, svo postovanje drugaijim misljenjima.

ja trenutno koristim samsung ru8000 tv 55" umesto monitora, doduse sa metra razdaljine. nije prevelik, znaci mi ta povrsina i iskreno mi je zgodnije nego da stavljam dva monitora i to... anyway, on podrzava freesync i na njemu besprekorno radi gsync sa 3060 ti. tu mislim da nema brige.

i da, razlika na 55" ekranu izmedju 1440p i 4k je malo neprimetna, a ne na 4x manjem kao sto je 27". tako da je dobro da si isao na 1440p ako je vec 27".
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2023, 9:42   #9
Novina
Član
 
Član od: 7.8.2016.
Poruke: 31
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
pa dobro, vazno da imas i tv da povezes, da vidis to sto posteno placas u punom sjaju.

uostalom, igre se danas prave imajuci u vidu da ce biti igrane na prosecno mnogo vecim displejima nego prethodnih godina, pa su sve cesce elementi u igrama veoma sitni za manje monitore i mnogo detalja (kojih je sve vise) se izgubi. o tome se i radi najvise kad zagovaram vece displeje.

a jesi probao nekad da koristis veci monitor nekoliko dana? covek se navikne za dan i posle nema nazad, sa po meni dobrim razlogom. naravno, svo postovanje drugaijim misljenjima.

ja trenutno koristim samsung ru8000 tv 55" umesto monitora, doduse sa metra razdaljine. nije prevelik, znaci mi ta povrsina i iskreno mi je zgodnije nego da stavljam dva monitora i to... anyway, on podrzava freesync i na njemu besprekorno radi gsync sa 3060 ti. tu mislim da nema brige.

i da, razlika na 55" ekranu izmedju 1440p i 4k je malo neprimetna, a ne na 4x manjem kao sto je 27". tako da je dobro da si isao na 1440p ako je vec 27".
Pazi nije problem sama velicina ekrana vec velicina ekrana u odnosu na distancu gledanja. Mada mozda je i vreme da zamenim sto...
Novina je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2023, 10:17   #10
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.066
Zahvalnice: 1.814
Zahvaljeno 971 puta na 595 poruka
Određen forumom Re: Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Citat:
Novina kaže: Pregled poruke
Pazi nije problem sama velicina ekrana vec velicina ekrana u odnosu na distancu gledanja. Mada mozda je i vreme da zamenim sto...
pa zato sam naglasio da ja 55" gledam sa skoro metra. velika povrsina koju lako ispunim sa 2-3 prozora kad radim i tada ne bih nikako voleo da je ekran manji. istina, za igre uglavnom uskocim u 2,5 metra udaljeni kauc.

mislim, imas po netu i kalkulatore koja je idealna daljina za koju dijagonalu i rezoluciju i otprilike se slazem sa njima. na primer ovde: https://www.rtings.com/tv/reviews/by...e-relationship

u sustini, ja mislim da ljudi generalno mnogo zanemaruju vaznost ekrana kada uzimaju kompove (jer sam ja to ranije radio). nikakva konfa ne moze da zameni wow efekat veceg ekrana sa dobrim bojama. vidis ono sto ranije nikada nisi, mozes vec predjene igre da igras ponovo, bice drugacije, bogatije iskustvo. po meni je to bar tako, naravno.

jos ako je mrak i mracna scena... pa OLED... ali OLED ne smem da preporucim kao monitor jer nemam pojma koliko brzo ce ga burn in zeznuti.

svakako, vredi razmisliti o svemu.

i nije ni sto losa investicija. kad se rasiri po njemu sve sto je zgodno da bude pri ruci... i stolica ako je dobra, sedi se tu dugo. komfor...
u svakom slucaju, javi kad sve pokupujes i slozis kako je ispalo.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2023, 18:18   #11
Novina
Član
 
Član od: 7.8.2016.
Poruke: 31
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
pa zato sam naglasio da ja 55" gledam sa skoro metra. velika povrsina koju lako ispunim sa 2-3 prozora kad radim i tada ne bih nikako voleo da je ekran manji. istina, za igre uglavnom uskocim u 2,5 metra udaljeni kauc.

mislim, imas po netu i kalkulatore koja je idealna daljina za koju dijagonalu i rezoluciju i otprilike se slazem sa njima. na primer ovde: https://www.rtings.com/tv/reviews/by...e-relationship

u sustini, ja mislim da ljudi generalno mnogo zanemaruju vaznost ekrana kada uzimaju kompove (jer sam ja to ranije radio). nikakva konfa ne moze da zameni wow efekat veceg ekrana sa dobrim bojama. vidis ono sto ranije nikada nisi, mozes vec predjene igre da igras ponovo, bice drugacije, bogatije iskustvo. po meni je to bar tako, naravno.

jos ako je mrak i mracna scena... pa OLED... ali OLED ne smem da preporucim kao monitor jer nemam pojma koliko brzo ce ga burn in zeznuti.

svakako, vredi razmisliti o svemu.

i nije ni sto losa investicija. kad se rasiri po njemu sve sto je zgodno da bude pri ruci... i stolica ako je dobra, sedi se tu dugo. komfor...
u svakom slucaju, javi kad sve pokupujes i slozis kako je ispalo.
Jbg jos ces i da me ubedis da uzmem 32" monitor 😂

Cekam Madjara preko koga idem, trenutno ima nekih problema sa porucivanjem robe ali ocekuje da bude reseno u naredne 2 nedelje.

Ono sto me brine je sto sam citao dosta o topljenju konektora za 4090 i svi kazu nemoj da koristis Nvidia kabl los je kvalitet (cak sam video da nisu krimpovane zice!?) ali sa druge strane ljudi prijavljuju da im nisu uvazili garanciju zato sto nisu koristili Nvidia adapter...

Javljam obavezno kad uzmem PC.
Novina je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2023, 14:09   #12
Exia
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.6.2011.
Lokacija: off the grid
Poruke: 7.212
Zahvalnice: 496
Zahvaljeno 3.080 puta na 1.281 poruka
Određen forumom Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Koliko ja vidim to napajnje koje si planirao da uzmeš dolazi sa tim 12vhpwr kablom tako da ti adapter verovatno neće trebati.
Exia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2023, 22:10   #13
Novina
Član
 
Član od: 7.8.2016.
Poruke: 31
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Citat:
Exia kaže: Pregled poruke
Koliko ja vidim to napajnje koje si planirao da uzmeš dolazi sa tim 12vhpwr kablom tako da ti adapter verovatno neće trebati.
Ma ja sam pogresio kad sam rekao Nvidia adapter mislio sam 12vhpwr kabl...

U svakom slucaju pisao sam mail direktno RMA odeljenju te radnje u vezi toga pa da vidimo sta kazu, mozda pomogne jos nekome odavde.

Inace komponente su porucene, sledece nedelje stize kuciste, graficka, monitor, a one tamo nedelje ostatak.

Javljam kad sklopim!
Novina je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2023, 21:00   #14
Novina
Član
 
Član od: 7.8.2016.
Poruke: 31
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gaming PC - budzet 500k (sa monitorom)

Samo da javim da su stigli svi delovi i PC sam sklopio. Updateovao BIOS, poskidao drajvere i sad se igram sa voltazama pa cu nakon toga da skinem igru da osetim high fps 🤪
Novina je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Novina na korisnoj poruci:
Exia (2.9.2023)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Konfiguracija sa monitorom za oko 35000din MiroslavNW ŠDK - Konfiguracije 2 17.12.2013 9:24
48k sa monitorom, da li sam pogresio? Peruzzi Šta da kupim? 11 30.9.2012 17:45
[Miš] NZXT Avatar Gaming Mouse Maverick78 Opisi, recenzije i testovi 0 26.6.2009 19:17
Konfiguracija do 600 € (sa 22'' monitorom) Mandrak ŠDK - Osnovne komponente 5 18.1.2009 19:16
do 700e sa monitorom (potrebno za Grafiku) Dubiozan Šta da kupim? 21 30.1.2008 16:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com