Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.3.2026, 12:03   #18
Filip89x
Starosedelac
 
Član od: 12.2.2012.
Lokacija: Berlin (D), Beograd (RS)
Poruke: 1.996
Zahvalnice: 2.972
Zahvaljeno 1.111 puta na 613 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Iskreno, cela priča oko RX 6xxx serije je dokaz da ponovo hardver nadživljuje softversku viziju kompanije. To što moderi danas moraju da „ubacuju“ FSR 4.0.2b (koji se oslanja na AI upscaling) umesto nativnog DLSS-a samo potvrđuje da je karta sirovom snagom i dalje relevantna, uprkos tome što je AMD digao ruke od zvaničnog guranja novih featura.

Recimo što se tiče AI i ROCm podrške, tu je situacija tek specifična:

ROCm 7.2 podrška: Dobro je što su uključili ove naše 6xxx karte zvanično ali tiho jer je dugo vladao haos.

VRAM prednost: S obzirom na cene iz 2020. u poređenju sa današnjim cenama za CUDA karte ali i tadašnjim cenama iz 2021, RX 6xxx sa svojih 16GB VRAM-a je i sada moze da posluzi za budzetski ulazak u lokalni AI/LLM svet.

Koristim svoju RX6950 XT OC 16GB lokalno za Voice cloning plus TTS (Text-to-Speech) preko ROCm. Da se razumemo – radi i radi OK ali najpopularniji loklani modeli i sistemi kao recimo F5 TTS rade jako sporo pa mora da se koristi nesto sto vecina ne koristi (tako da nece biti velikog treniranja) i za sta u startu nece bidi podrske i razvijanja u buducnosti. Vidi se je arhitektura mogla mnogo više da pruži da je softver bio optimizovan od prvog dana, a ne tek zadnjih par godina i to tiho. Za pomoćne modele i upravljanje memorijom je korektna, ali čim se uposli za kompleksnije taskove, oseti se to „štucanje“ i sporost u odnosu na Nvidiju. Openclaw sada moze dosta da izvuce. Preporuka je Linux obavezno, na Windowsu sta god da se uradi drasticno su slabiji rezultati. Ja guram cak Qwen 3.5 32b model na svojih 16GB, dobro je optimizovano sve - nema pucanja, kada se napuni na max, zastane, ugreje, ali nastvai malo kasnije i izavrsi task bez gresaka.

Da je AMD u startu uložio u ekosistem onoliko koliko su uložili u samu sirovu snagu čipa, danas bi barem i ROCm zajednica bila rame uz rame sa igračkom zajednicom.

Ostaje nam da budemo zadovoljni jer smo prošli jeftino, a dobili kartu koja i u 2026. godini odbija da postane e-otpad. I da se radujemo svakodnevi novim dostignucima modera i zajednice.
Filip89x je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Filip89x na korisnoj poruci:
Partybreaker (24.3.2026)
 

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza
Pregled sa stablom odgovora Pregled sa stablom odgovora

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
NZXT izbacio novu seriju jeftinih kućišta Tempest flamingos Ostale komponente 4 28.9.2011 9:01
HP OmniBook 6000 baterija: WTF? doctor Kvarovi 11 7.5.2011 14:37
Intel osvežava Core i7 800 seriju Sass Drake Vesti 1 26.3.2010 20:43
Tabla do 6000 flux.12354 Šta da kupim? 0 24.3.2010 21:05
AMD sprema Opteron 6000 seriju procesora sa 12 i 16 jezgara Dusan Despotovic Vesti 0 23.4.2009 16:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2026, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com