![]() |
![]() |
|
|
#18 |
|
Starosedelac
Član od: 12.2.2012.
Lokacija: Berlin (D), Beograd (RS)
Poruke: 1.996
Zahvalnice: 2.972
Zahvaljeno 1.111 puta na 613 poruka
|
Iskreno, cela priča oko RX 6xxx serije je dokaz da ponovo hardver nadživljuje softversku viziju kompanije. To što moderi danas moraju da „ubacuju“ FSR 4.0.2b (koji se oslanja na AI upscaling) umesto nativnog DLSS-a samo potvrđuje da je karta sirovom snagom i dalje relevantna, uprkos tome što je AMD digao ruke od zvaničnog guranja novih featura.
Recimo što se tiče AI i ROCm podrške, tu je situacija tek specifična: ROCm 7.2 podrška: Dobro je što su uključili ove naše 6xxx karte zvanično ali tiho jer je dugo vladao haos. VRAM prednost: S obzirom na cene iz 2020. u poređenju sa današnjim cenama za CUDA karte ali i tadašnjim cenama iz 2021, RX 6xxx sa svojih 16GB VRAM-a je i sada moze da posluzi za budzetski ulazak u lokalni AI/LLM svet. Koristim svoju RX6950 XT OC 16GB lokalno za Voice cloning plus TTS (Text-to-Speech) preko ROCm. Da se razumemo – radi i radi OK ali najpopularniji loklani modeli i sistemi kao recimo F5 TTS rade jako sporo pa mora da se koristi nesto sto vecina ne koristi (tako da nece biti velikog treniranja) i za sta u startu nece bidi podrske i razvijanja u buducnosti. Vidi se je arhitektura mogla mnogo više da pruži da je softver bio optimizovan od prvog dana, a ne tek zadnjih par godina i to tiho. Za pomoćne modele i upravljanje memorijom je korektna, ali čim se uposli za kompleksnije taskove, oseti se to „štucanje“ i sporost u odnosu na Nvidiju. Openclaw sada moze dosta da izvuce. Preporuka je Linux obavezno, na Windowsu sta god da se uradi drasticno su slabiji rezultati. Ja guram cak Qwen 3.5 32b model na svojih 16GB, dobro je optimizovano sve - nema pucanja, kada se napuni na max, zastane, ugreje, ali nastvai malo kasnije i izavrsi task bez gresaka. Da je AMD u startu uložio u ekosistem onoliko koliko su uložili u samu sirovu snagu čipa, danas bi barem i ROCm zajednica bila rame uz rame sa igračkom zajednicom. Ostaje nam da budemo zadovoljni jer smo prošli jeftino, a dobili kartu koja i u 2026. godini odbija da postane e-otpad. I da se radujemo svakodnevi novim dostignucima modera i zajednice. |
|
|
|
| Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Filip89x na korisnoj poruci: | ||
Partybreaker (24.3.2026) | ||
| Bookmarks sajtovi |
| Alatke vezane za temu | |
| Vrste prikaza | |
|
|
Slične teme
|
||||
| tema | temu započeo | forum | Odgovora | Poslednja poruka |
| NZXT izbacio novu seriju jeftinih kućišta Tempest | flamingos | Ostale komponente | 4 | 28.9.2011 9:01 |
| HP OmniBook 6000 baterija: WTF? | doctor | Kvarovi | 11 | 7.5.2011 14:37 |
| Intel osvežava Core i7 800 seriju | Sass Drake | Vesti | 1 | 26.3.2010 20:43 |
| Tabla do 6000 | flux.12354 | Šta da kupim? | 0 | 24.3.2010 21:05 |
| AMD sprema Opteron 6000 seriju procesora sa 12 i 16 jezgara | Dusan Despotovic | Vesti | 0 | 23.4.2009 16:33 |